12 вересня відбулася перша прес-конференція звільнених з полону РФ українських моряків, яких російські військові захопили біля Керченської протоки 25 листопада 2018-го року. Військові розповіли про самопочуття та деталі переходу, а також запевнили, що одноголосно вирішили лишатися на службі у Збройних силах України. На пресконференції були присутні: капітан другого рангу та командир походу Денис Гриценко, командир буксира «Яни Капу» Олег Мельничук, старший матрос «Бердянську» Андрій Артеменко, і старший матрос «Нікополю» Андрій Оприско.

hromadske зібрало їх найголовніші цитати. 

Про перехід

За словами моряків кораблі мали передислокувати ще влітку, втім затримали через навчання. 

«Перехід з міста Одеси до порту Маріуполя був плановим: отримали бойове розпорядження, хлопці виконували завдання за призначенням. Чи був інструктаж, щодо можливих дій Російської Федерації? Так. Ми знали куди ми йдемо, нас попередили, що можливо будуть і провокації якісь дії, я був до цього готовий. Ми туди йшли з мирними цілями», — заявив Денис Гриценко, капітан другого рангу, колишній військовополонений

За попередньою інформацією для проходження протокою моряки мали взяти на борт лоцмана від російської сторони. Кажуть, зрозуміли, що його не буде не одразу.

«Коли ми вже прийшли в Керченську протоку, після того як «Берег-25», Керчпортконтроль визначив нам точки для очікування проходу в Азовському морі, ми стали в цій точці. Я вийшов на Керч, сказав, що це небезпечно, тому що продовжуються навали на мої судна. Вони сказали: «Йдіть на ці точки, ми вас чіпати не будемо». Ми прийшли туди і Берегова охорона РФ знаходилася поряд. Тоді, на мій погляд, для РФ дана ситуація була незрозумілою і вони в неофіційній обстановці просили нас вийти за 12-мильну зону і чекати. А через години 3-4 усі перемовини завершилися. Вони, на мій погляд, випрацювали стратегію і готові були діяти за своїм сценарієм. Вони, я думаю, вже розуміли, що будуть робити». 

Моряки розповіли, що слова Берегової охорони РФ та Керчпортконтролю різнилися. Останні взяли координати моряків та надавали підтвердження проходу, Берегова охорона гальмувала його.

«Діалог був. Але, щоб ви розуміли, ми прийшли вночі, вони нас не помітили. На рейді було дуже багато питань — «Звідки взялися?». Давай туди інші сили підтягувати. І планово за чотири години я вийшов в ефір, дав координати коли ми будемо заходити, дав точку коли ми будемо проходити 12-мильну зону, який буде караван, які суди будуть йти. Нам надійшли підтвердження, вони є досі. І почали рухатися. Там були судна Берегової охорони, які є підлеглими ФСБ РФ, а Керчпортконтроль, як друга держава. Я говорю з Керчпортконтролем. Мені кажуть: «Так, так, так. Яка у вас довжина, ширина судна?». А паралельно по іншому каналу Берегова охорона РФ каже, що забороняє нам прохід у 12-мильну зону і нам потрібно повернутися. Коли ми йшли, Берегова охорона говорила які статті ми нібито порушили, що ми несвоєчасно попередили їх про прохід і не беремо лоцмана. А я сказав, що ми попередили своєчасно за 4 години і лоцмана я готовий взяти будь-коли, у будь-якій точці. Все, у них не пройшло це. Через півгодини вони вийшли з іншими пропозиціями — зараз нібито тимчасово закритий район у зв’язку з погодними умовами, тому ми вам не дозволяємо рух. Добре, я попросив дати номер, яким був закритий район, щоб ми перевірили та рухалися. І в результаті це було просто — «Ми вам забороняємо прохід! Не йдіть». І це говорили по зв’язку з Берегової охорони. Хто там був, я не знаю, хто там сидів: представники влади, ФСБ чи прості люди. А саме юридично «Берег-25», Керчпортконтроль, «Кавказ» — вони нам нічого не казали. Вони запросили наші дані безпосередньо для проходження, дали нам точки, де нам чекати мирного проходу по каналу».

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *